Spolek Vinaři Sady


Organizovaně fungujeme od roku 1998, neorganizovaně ještě o deset let dříve. Víno nás baví a sdružili jsme se pro snazší organizaci akcí a předávání zkušenosti. V roce 2001 naši degustátoři získali mezinárodní degustátorské zkoušky a mohli tak vybírat vína do národního salonu vín.

Vinaření do našeho regionu patří a chceme vinařské tradice udržet i nadále. Místo bohapustého chlastání tak bohulibě objevujeme krásy vína… a ten samý zážitek přinášíme i veřejnosti na našich akcích.

 

Diskutujeme o víně

Každý demižon je jako malé dítě… a teď si představte, že mu noví sourozenci přibývají každým rokem! Je náročné chutnat po celý rok stejná vína a uhlídat, aby dožila dospělosti. Na chutě vlastního vína si snadno zvyknete, proto si sklepy navzájem navštěvujeme a udržujeme se tak ve střehu.

Díky diskusím nad víny se skleničkou v ruce rychleji odhalujeme začínající nemoci v době, kdy jdou ještě napravit. Například nemoc zvaná „sirka“, tedy zápach hnijících kvasnic připomínající zkažená vejce, musí být odhalena co nejdříve. A na to je nejlepší cizí nos.

Proto se takové návštěvy na Moravě nazývají sirkové komise.

 

Udržujeme tradice

Většina z nás jsou mikrovinaři a vinařinu máme jako koníček, rádi poměřujeme síly s ostatními a díky zpětné vazbě pozvedáváme kvalitu našich vín. Věříme, že je důležité zachovat vinařskou tradici v Derfli, jak lidově Sadům říkáme.

Každoročně představujeme nejlepší vína veřejnosti, ať už na místní výstavě vín v Sadech nebo slovácká vína ve vinařském stanu na Slováckých slavnostech. Při všech akcích samozřejmě zpíváme, tančíme i koštujeme 🙂

Při jedné dávné sirkové komisi vznikl mužský pěvecký sbor JMF, aneb Jinoši Místního Folkóru, případně Já Možu Furt nebo vinařská Jablečno-Mléčná Fermentace. Vyberte si. Společně pro veřejnost organizujeme například vinobraní nebo zpívání na schodech.

 

Sdílíme vybavení

Ekonomika sdílení je teď moderní, my už tak však fungujeme po mnoho let. Některé dražší vybavení jsme nakoupili ze společného rozpočtu, například stáčečku, křemelinový filtr či odstopkovač. Během sezóny si tak vybavení půjčujeme a pokud je to možné, sdílíme také dopravu hroznů.

 

Chcete nás poznat víc? Stavte se na některou naši akci nebo nás kontaktujte.